Работно време: Пон - Пет 08:00 - 16:00 часот

MK

ENG

ALB

ОПШТИНА БУТЕЛ ДОМАЌИН НА ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО У-21 ВО КАРАТЕ

Денес, градоначалникот Дарко Костовски се обрати на отворањето на државното првенство за кадети, јуниори и У-21 во карате, во организација на Карате федерацијата на Македонија.

Градоначалникот истакна дека Општина Бутел е горда што има можност да биде домаќин на овој спортски настан, на којшто ќе настапат над 250 натпреварувачи и 53 клубови, а победниците ќе бидат државни прваци.

Општина Бутел уште еднаш покажа дека е најспортска општина во Република Македонија.

Локалната самоуправа и градоначалникот пружаат силна поддршка за организација на настани во сите спортови.

Дополнително, во изминатиот период Општина Бутел додели 3.500.000 денари на спортските клубови од општината, а наскоро повторно ќе додели спортски стипендии на најдобрите и најуспешни спортисти.

Previous НОВ СПОРТСКИ ИСТОРИСКИ ПОДВИГ ЗА МАКЕДОНИЈА И ОПШТИНА БУТЕЛ

ул. “Бутелска” бр. 4, Скопје

Работно време:

понеделник – петок: 08:00 – 16:00 час.

Структура на општината

Општина Бутел © 2022.